(ВИДЕО) Индиските работници по повеќе од 17 дена се извлекоа од урнатиот тунел

Од:

Индиските спасувачки служби ги ослободија сите 41 градежни работници кои беа заробени во урнат тунел на Хималаите повеќе од 17 дена.

Евакуацијата на работниците со ниски плати од најсиромашните држави во Индија започна откако спасувачите се пробија низ урнатините на тунелот во државата Утараханд кој се урна на 12 ноември.

Тие беа извлечени на носилки на тркала низ челична цевка широка 90 сантиметри во операција која траеше околу еден час. Службите за итни случаи пристигнале порано на излезот од тунелот за веднаш да ги однесат работниците во болница оддалечена околу 30 километри.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Товарен воз во Индија помина 70 киломентри без машиновозач

(ВИДЕО) Тешка несреќа во Индија: Трактор полн со луѓе падна во езеро, најмалку 23 мртви, меѓу нив и деца

Индија: Најмалку 15 аџии загинаа кога се преврте трактор со приколка

Спречено филмско бегство од затворот во Риека

Пет лица загинаа во пожар во индиска фабрика за парфеми, девет се водат како исчезнати

Воен авион од Мјанмар се излизга од пистата при слетување, има повредени