(ВИДЕО) „Пекол“ на денот на изборите во Индија: Луѓе умираат

Од:

Индија гласа во последната фаза од долготрајните општи избори, одржани во многу делови од земјата во рекордни летни жештини, при што премиерот Нарендра Моди и неговиот главен ривал, лидерот на Конгресот Рахул Ганди, тврдат дека победиле.

Седумфазните избори, на кои речиси милијарда луѓе имаа право да гласаат, започнаа на 19 април и ќе завршат со гласање за последните 57 места – вклучувајќи ја и изборната единица на Моди во хинду светиот град Варанаси.

Повеќе од 100 милиони луѓе имаат право на глас денеска во осум држави и територии на унијата, вклучувајќи ја северната држава Пенџаб и источните држави Бихар, Западен Бенгал и Одиша.

Моди се надева на трет последователен мандат како премиер додека неговата хинду националистичка партија Бхаратија Џаната (БЈП) се бори со опозицискиот сојуз од околу дваесетина партии предводени од Конгресната партија и се очекува да освои мнозинство.

Но, тој и неговата партија се соочуваат со бурна кампања од опозициската алијанса наречена ИНДИЈА (Индиска алијанса за инклузивен национален развој), што предизвикува сомнеж дали Моди лесно ќе победи.

Екстремните летни температури со необични топлотни бранови го зголемија заморот на гласачите во хинду-земјата со 1,4 милијарди жители, каде што невработеноста и инфлацијата се главна загриженост. Околу 20 членови на избирачките одбори и персонал од обезбедувањето починаа од топлотен удар во Бихар и Утар Прадеш пред изборите во петокот, соопштија властите.

Би можело да ве интересира

Заврши најскапата свадба на светот: Веселбите траат од март

Индија: 34 лица починаа, а 80 завршија во болница откако пиеле отровен алкохол

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Се судрија возови во Индија, најмалку 15 загинати

Соборен рекорд: Измерени 52 степени

(ВИДЕО) Најмалку деветмина загинати, а 64 се тешко повредени во експлозија во хемиска фабрика во Индија

Индија: Најмалку девет лица починаа од топлотен удар