(ВИДЕО) Најмалку деветмина загинати, а 64 се тешко повредени во експлозија во хемиска фабрика во Индија

Од:

Најмалку девет лица загинаа во пожар предизвикан од експлозија во хемиска фабрика во западна Индија. Официјални лица соопштија дека се повредени 64 лица. Пожарот е изгаснат, а спасувачите ги пребаруваат урнатините бидејќи двете тела се уште не се пронајдени. Досега се идентификувани две тела, а седум се изгорени до непрепознатливост, изјави регионален функционер, додавајќи дека побарале од семејствата да дадат примероци од ДНК за идентификација.

Причината за експлозијата се истражува. Фабриката произведуваше прехранбени бои и користеше високо реактивни хемикалии кои можат да предизвикаат експлозии, соопшти индиската Национална сила за одговор при катастрофи.

Сопственикот на фабриката е обвинет за убиство, вклучително и небрежно ракување со отровни материи.

Пожарите се вообичаени во Индија поради неспроведување на безбедносните стандарди. Активистите тврдат дека инвеститорите често штедат на ова.

Би можело да ве интересира

Заврши најскапата свадба на светот: Веселбите траат од март

(ВИДЕО) Експлозија во фабрика за оружје во Арканзас

(ВИДЕО) Eксплозија во Турција, четири лица загинаа, над 20 се повредени

Горан Наумовски

Индија: 34 лица починаа, а 80 завршија во болница откако пиеле отровен алкохол

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Втора жртва во експлозијата на бомба во Црна Гора, загинал и член на Шкаљарскиот клан

Горан Наумовски

Еден загинат, неколкумина повредени по експлозија во Цетиње

Горан Наумовски