ВИДЕО: Експлозија на резервоар за гориво во Либан, најмалку 20 загинати

Од:

Најмалку 20 лица загинаа при експлозија на резервоар за гориво во Акар во северен Либан, соопшти либанскиот Црвен крст на Твитер.

Најмалку 79 лица се повредени и хоспитализирани во локалните болници.

Либан се соочува со сериозен недостиг на гориво. Болниците предупредија дека снемува гориво и можеби ќе треба да ги затворат.

Воен и безбедносен извор рече дека либанската армија запленила скриен резервоар за гориво и дека експлозијата била предизвикана по дистрибуција на бензин за жителите.

Околу 200 луѓе биле во близина во моментот на експлозијата, изјавија сведоци.

Би можело да ве интересира

Либан воведува полициски час за невакцинираните лица

Ана Ололовска

САД го честитаа Денот на независноста на Либан и го осудија терористичкиот напад во Ерусалим

А1он

Русија му испрати на Либан сателитски снимки од пристаништето Бејрут пред и по експлозијата

Ана Ололовска

Приближно 60 отсто од населението во Либан живее во сиромаштија

Ана Ололовска

САД со апел до Либан да продолжи со дипломатските контакти со дел од монархиите во Персискиот залив

Ана Ололовска

Хезболах бара да се смени судијата во истрагата за експлозијата во пристаништето во Бејрут

Ана Ололовска