Командант на Хезболах меѓу 10-те жртви на израелскиот напад во Либан

Од:

Командант на Хезболах, уште двајца членови на таа милитантна група и седум цивили се убиени во израелски напад врз јужен Либан, изјави денеска неименуван безбедносен извор, прецизирајќи го бројот на жртвите во рацијата што беше извршена претходниот ден.

Истиот командант на Хезболах беше ранет во израелски напад на јужниот либански град Набатиех пред една недела, изјави извор од безбедносните сили кој не сакаше да биде именуван бидејќи не е овластен да дава изјави за медиумите, објави „Тајмс оф Израел“.

Во моментот на првиот напад, медиумските извештаи го идентификуваа како Абас ал Дебес.

Хезболах во денешното соопштение го идентификува како Али Мухамед ал Дебеса (48).

Би можело да ве интересира

Убиен командант на Хезболах во израелски напад врз Либан

ВИДЕО: Во Иран и во Либан по улици се прославуваше нападот над Израел

Катерина Ѓуровски

Израел ги нападна позициите на Хезболах во источен Либан

Најмалку седум загинати во израелскиот напад врз јужен Либан

(ВИДЕО) Израел објави снимка: Испалија 30 ракети, Железната купола пресретна третина

Катерина Ѓуровски

Во израелските напади врз Либан загинаа 11 цивили, меѓу кои шест деца

Горан Наумовски