ВИДЕО: Четири лица тешко повредени по удар на гром во близина на Белата куќа

Од:

Четири лица се во критична состојба откако гром го погоди плоштадот Лафајет во близина на Белата куќа. Двајца мажи и две жени се повредени и хоспитализирани и се борат за живот, изјави Вито Маџоло, портпарол на противпожарната служба во Вашингтон.

Плоштадот Лафајет, јавен парк од седум хектари лоциран северно од Белата куќа, често е преполн со посетители, особено во летните месеци. Громот удри во четири лица во близина на дрвото, кое стои на неколку метри од оградата што ја опкружува претседателската резиденција и канцелариите.

Температурата во Вашингтон во четвртокот беше повеќе од 32,2 степени Целзиусови. Силно невреме со грмотевици го погоди главниот град на САД подоцна во текот на денот. Припадниците на американската тајна служба и полицијата, кои редовно се присутни на плоштадот, веднаш дојдоа на помош на настраданите, рече Маџоло.

Би можело да ве интересира

Хашкиот суд издаде налог за апсење на Путин

Горан Наумовски

Принципи за мир – нова рамка за решавање на судирите низ светот

Ана Ололовска

Бела куќа: Пронајдени нови доверливи документи во гаражата на Бајден во Вилмингтон

ОН: Пет милиони деца починаа во 2021 година пред нивниот петти роденден

Ана Ололовска

Исчезнувањето на инсектите кои опрашуваат е причина за половина милион смртни случаи годишно

Ана Ололовска

Борел: Светот во 2022 година стана полошо место за човековите права

Ана Ололовска