(ВИДЕО) 60 лица се уапсени откако толпа упадна на аеродром во Русија и бараa Евреи

Од:

Шеесет лица се приведени откако синоќа стотици антиизраелски демонстранти упаднаа на аеродромот во Махачкала во претежно муслиманскиот регион Дагестан во Русија, јави утринава новинската агенција РИА.

РИА објави дека се идентификувани 150 од најактивните демонстранти. Во инцидентот наводно се повредени девет полицајци, од кои двајца се згрижени во болница.

Демонстрантите синоќа упаднаа на пистата и зградата на аеродромот главниот град на Дагестан, по најавата за пристигнување на авион од Тел Авив. Тие бараа патници од Израел.

Руските органи на прогонот доцна синоќа соопштија дека сите „неовластени граѓани“ се отстранети од аеродромот во Махачкала и дека ситуацијата е под контрола. Воздухопловните власти соопштија дека аеродромот во Махачкала ќе остане затворен до 6 ноември.

Би можело да ве интересира

Бројот на жртвите од експлозијата во хидроцентралата крај Болоња се зголеми на седум

Во Скопје се одбележуваат 81 година од депортирањето на македонските Евреи

Во Штип се одбележаа 81 година од депортацијата на Евреите во логорот на смртта „Треблинка“

Тројца повредени во сообраќајка во Битола

Четири лица потешко повредени во сообраќајка на Пониква

Горан Наумовски

Автобус излета од автопатот Белград-Ниш, пет лица се пренесени во болница

Горан Наумовски