dagestan

Свет

(ВИДЕО) 60 лица се уапсени откако толпа упадна на аеродром во Русија и бараa Евреи

А1он
Шеесет лица се приведени откако синоќа стотици антиизраелски демонстранти упаднаа на аеродромот во Махачкала во претежно муслиманскиот регион Дагестан во Русија, јави утринава новинската агенција
Свет

(ВИДЕО) Немири на аеродром во Русија, толпа го блокираше авионот од Израел

А1он
Аеродромот во Махачкала во Дагестан денеска е привремено затворен поради упад на непознати лица по најавата за пристигнувањето на летот од Израел, а на местото
Свет

(ВИДЕО) Експлозија и пожар на бензинска пумпа во Русија, најмалку 35 мртви, ранети се 13 деца

А1он
Најмалку 35 лица загинаа, а десетици се повредени во експлозија и пожар на бензинска пумпа во руската кавкаска република Дагестан, покажуваат новите податоци што денеска
Свет

ВИДЕО: Претседателот на руски Дагестан побесне поради мобилизацијата

А1он
Претседателот на Руската Република Дагестан, судејќи според видеото објавено синоќа, е бесен на руските офицери задолжени за мобилизација кои се возеле низ градот Дербент и
Свет

Идентификуван напаѓачот во црквата во Дагестан

А1он
Извршителот на смртоносниот напад во градот Кизпјар во руската република Дагестан е идентификуван како 22-годишниот локален жител Халил Халилов, јавија руските власти. – Убиениот напаѓач
Свет

Исламска држава презеде одговорност за нападот во Дагестан

А1он
Екстремистичката група Исламска држава (ИД) ја презеде одговорноста за престрелката во руската јужна Реублика Дагестан, во која вчера беа убиени пет лица. Луѓето беа убиени
Свет

Дагестан: Во специјална операција убиени се тројца војници

А1он
Тројца екстремисти се убиени денеска во операција на специјалната полиција во Дагестан, потврди рускиот Национален комитет за борба против тероризам, јави ТАСС. – Безбедносните сили