Венецуела ги протера дипломатите на Салвадор

Од:

Министерството за надворешни работи на Венецуела соопшти денеска дека ќе ги протера од земјата дипломатите на Салвадор, бидејќи таа централноамериканска држава решила да ги протера дипломатите што го претставуваат венецуелскиот претседател Николас Мадуро.

Во соопштението се наведува дека дипломатите на Салвадор имаат рок од 48 часа да ја напуштат земјата.

Салвадор претходно денеска им нареди на венецуелските дипломати да ја напуштат земјата во рок од 48 часа, соопштија властите.

Како што се наведува, одлуката е донесена во согласност со ставот на таа земја дека венецуелскиот претседател Николас Мадуро нема легитимитет.

Во соопштението е посочено дека владата на Салвадор го призна лидерот на опозицијата Хуан Гуаидо за привремен претседател на Венецуела се додека земјата не одржи слободни избори.

Би можело да ве интересира

Судството на Венецуела нареди апсење на новото раководство на паралелниот парламент

Ана Ололовска

Венецуелската опозиција го разреши привремениот претседател

Салвадор погоден од земјотрес со интензитет од 5,5 степени по Рихтер

Ана Ололовска

Најмалку 43 загинати во свлечиштето во Венецуела, повеќе од 50 исчезнати

Горан Наумовски

Најмалку 22 лица загинаа, а 52 се исчезнати во свлечиште во Венецуела

Ана Ололовска

Во Венецуела 15 загинати по обилните дождови и поплави