УНХЦР: Во 2021 година над 3.000 мигранти загинале обидувајќи се да стигнат во Европа

Од:

Во 2021 година 3.077 луѓе загинаа или исчезнаа во Средоземно Море и Атлантски Океан во обид да стигнат до Европа, се наведува во најновиот соопшти извештај на Високиот комесаријат за бегалци на Обединети нации (УНХЦР).

dobivaj vesti na viber

УНХЦР апелира на итна акција за борба против зголемување на бројот на смртни случаи помеѓу барателите на азил и другите мигранти кои се обидуваат да стигнат до Европа.

Во извештајот се наведува дека бројот на загинати или исчезнати мигранти минатата година е двојно поголем од 2020 година, кога по морски пат загинале или исчезнале 1.544 луѓе.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Во ЕУ минатата година зголемен бројот на барања за азил

Ана Ололовска

Грчката крајбрежна служба за 72 часа спречила над илјада бегалци и мигранти да влезат во Грција по морски пат

А1он

Членките на ЕУ воведоа задолжително складирање на природниот гас до почетокот на зимата

Ана Ололовска

Борел бара ЕУ да се се откаже од принципот на едногласност

Ана Ололовска

Додон: Нема да станеме дел од ЕУ барем за деценија или две, можеби и никогаш

Ана Ололовска

Мишел: Европската политичка заедница не е алтернатива на проширувањето

А1он