Унгарија поради поскапувањата зимава затвора стадиони, библиотеки, театри, базени

Од:

Драстичниот пораст на цените на енергијата ја принуди Унгарија да ги затвори библиотеките, театрите, базените и нејзините нови стадиони во текот на зимата, пренесува АФП. Новите стадиони, симболи на моќта на десничарскиот премиер Виктор Орбан, кој е на власт 12 години, се последните во долгата листа на згради кои повеќе не можат да се носат со поскапувањето на енергијата.

Секешфехервар, еден од најбогатите градови во Унгарија и управуван од членови на партијата на Орбан, е еден од многуте што ги затворија своите музеи, библиотеки и театри за зимата. Градоначалникот Андраш Чер-Палковиќ најави дека новиот стадион, кој може да прими 14.000 гледачи, ќе биде затворен овој месец поради заштеда на трошоци.

„Јавните простори се она што го прави градот. Никој не е среќен поради овие мерки, но луѓето прифаќаат дека тие се неопходни“, изјави за АФП Чер-Палковиќ, член на владејачката партија на Орбан Фидес.

Би можело да ве интересира

Унгарија со најмногу корупција во јавниот сектор во цела ЕУ

А1он

Орбан го блокираше пакетот воена помош на ЕУ за Украина во вредност од 500 милиони евра

А1он

Унгарската војска ја напушти границата кон Србија

А1он

Унгарија се соочува со тешка криза, може ли Орбан да преживее

Ана Ололовска

Украина: Орбан не го почитува нашиот народ, политички е кратковид

Ана Ололовска

ЕК замрзна 22 милијарди евра наменети за Унгарија поради неисполнување на условите за владеењето на правото и почитувањето на човековите права