Унгарија: Доживотен затвор поради смрт на 71 мигрант

Од:

Унгарски суд денеска правосилно осуди на доживотен затвор четири лица одговорни за смрт на 71 мигрант, чии тела беа пронајдени во камион, оставен на автопат во Австрија во август 2015 година.

Судијата Ерик Мезолаки изјави дека тројца од криумчарите нема да имаат можност за помилување, додека четвртиот ќе одлежи најмалку 30 години затвор.

Осудени се Авганистанец, кој ја предводел таа група, и тројца Бугари.

Тие беа прогласени за виновни за организирано криумчарење на луѓе и убиство без предумисла, бидејќи не го запреле камионот и не ја отвориле вратата за да влезе воздух.

Судијата рече дека мигрантите ја удирале вратата и викаа, обидувајќи се да го привлечат вниманието на возачот. Тогаш се задушиле 59 мажи, осум жени и четири деца од Сирија, Ирак и Авганистан. Тој случај ја шокираше Европа, која се бореше со големиот бран мигранти.

Би можело да ве интересира

Орбан ги загуби изборите, унгарската опозиција ја освои Будимпешта

Ана Ололовска

Локални избори во Унгарија

Татјана Ташкова

Околу 2.000 диви свињи во Унгарија заразени од свинска треска

Унагрија уште на 5 август го одбила барањето за екстрадиција на Груевски

А1он

Бучер: Ниту еден Унгарец не е прифатлив како еврокомесар за проширување

Ана Ололовска

Орбан: Оливер Вархељи кандидат на Унгарија за комесар

Ана Ололовска