Укинат полицискиот час во Њујорк

Од:

Градоначалникот на Њујорк, Бил де Бласио денеска го укина полицискиот час во градот, еден ден порано од планираното.

Тој исто така најави дека од утре во градот почнува првата фаза од повторното отворање, по рестриктивните мерки воведени со цел сузбивање на епидемијата на коронавирусот.

Полицискиот час беше воведен поради насилства, грабежи и оштетување на имот за време на протестите поради убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд.

Би можело да ве интересира

Во Италија намалена брзината на ширење на коронавирусот

Ана Ололовска

Мелбурн 17-ти ден без случаи на Ковид-19, во пресрет на „Австралија Опен“

Ана Ололовска

Повеќе од 100 припадници на американската Национална гарда се позитивни на Ковид-19

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Скандал во Хрватска: Медицински лица без маски лумпувале со жива музика во ковид болница

Жарко Настоски

Се појавуваат докази дека новиот тип на коронавирусот е посмртоносен, вели Борис Џонсон

Жарко Настоски

И натаму расте бројот на починати од ковид-19 во Британија

Жарко Настоски