Убиецот од Тексас го најавил крвавиот поход на Фејсбук

Од:

19 деца и двајца возрасни беа убиени во нападот во основно училиште во градот Увалде во Тексас. Напаѓачот, 18-годишниот Салвадор Рамос е мртов соопшти полицијата.

dobivaj vesti na viber

Тој непосредно пред нападот објавил три текста на Фејсбук. Во првата објава, 30 минути пред да оди во училиштето рекол дека ќе ја убие баба му. Потоа напишал „Ја убив баба ми“. Во третата објава, околу 15 минути пред нападот, го најавил крвавиот поход во основното училиште.

Бабата го преживеала нападот. Таа е во критична, но стабилна состојба објавија властите на прес конференција.

Нападот се случи во училиште за деца до четврто одделение. Училиштето имало околу 500 ученици.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Вооружен напаѓач уби двајца, а рани четири лица во град во Тексас

Ана Ололовска

Бројот на починати мигранти, пронајдени во камионот во Тексас, се зголеми на 51

Ана Ололовска

Основното училиште во Тексас, каде тинејџер уби 19 ученици и двајца учители, ќе биде урнато

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Нови детали за масакрот во Тексас: Отворена истрага за огромното доцнење на полицијата

Полицијата 40 минути не влегуваше во училиштето каде се случи масакрот, го бараа клучот

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Мајката на убиецот од Тексас: Простете му на син ми, имаше свои причини

Предраг Петровиќ