Тексас го предупреди Бајден: Најголемата грешка што можеш да ја направиш е да се судриш со нашата армија“

Од:

Потполковник гувернерот на Тексас, Ден Патрик, рече дека администрацијата на Бајден ќе направи грешка соочувајќи се со членовите на Националната гарда на Тексас и другите државни единици.

Стравувањата од конфликт и тензии меѓу федералните и државните единици сè уште се „во воздух“ по одлуката на Врховниот суд дека федералните гранични агенти би можеле да ја пресечат граничната жица поставена од „Lone Star“ на гувернерот на Тексас, Грег Абот, пренесува Fox News.

„Најголемата грешка што може да ја направи администрацијата на Бајден би била да се соочи со нашата војска, нашата Национална гарда на нашата граница, во овој парк, кога ние всушност ја работиме работата што ја сака американскиот народ. Цела Америка веќе знае дека јасно ќе види дека демократите се подготвени да преземат држава која работи според нашето уставно право да го заштити нашиот народ“, изјави Патрик за Фокс њуз.

Би можело да ве интересира

Републиканците бараат оставка на Бајден: Тој не е способен да ја извршува функцијата претседател

Горан Наумовски

Бајден ја поддржа Камала Харис како кандидат на Демократите

Горан Наумовски

Бајден се откажа од претседателската трка

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Трамп ја прифати републиканската номинација: „Бајден ќе почне трета светска војна“

Катерина Ѓуровски

Бајден има корона

Првото истражување на јавното мислење по обидот за атентат: Трамп во водство пред Бајден