(ВИДЕО) Тексас му се закани на Бајден: Ако доведе трупи ќе одговориме со сила

Од:

Заменик гувернерот на Тексас Ден Патрик рече дека администрацијата на Бајден ќе направи грешка ако се соочи со членовите на Националната гарда на Тексас и другите државни единици.

Стравувањата од конфликт и тензии меѓу федералните и државните единици остануваат по одлуката на Врховниот суд дека федералните гранични агенти би можеле да ја пресечат жицата инсталирана од операцијата Осамена ѕвезда на гувернерот на Тексас, Грег Абот.

„Најголемата грешка што би можела да ја направи администрацијата на Бајден би била да се судри со органите на редот или со нашата војска, со нашата Национална гарда на нашата граница, кога ние всушност ја вршиме работата што ја бара американскиот народ“, изјави Патрик за Фокс њуз.

– Доколку се дојдат и создадат ситуација, цела Америка веќе знае и јасно ќе види дека демократите се подготвени да ја преземат државата која функционира според нашето уставно право да го заштитиме нашиот народ – додаде Патрик.

Би можело да ве интересира

Бајден ја поддржа Камала Харис како кандидат на Демократите

Горан Наумовски

Бајден се откажа од претседателската трка

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Трамп ја прифати републиканската номинација: „Бајден ќе почне трета светска војна“

Катерина Ѓуровски

Бајден има корона

Првото истражување на јавното мислење по обидот за атентат: Трамп во водство пред Бајден

(ВИДЕО) Бајден кратко и се обрати на нацијата: Разговарав со Трамп, благодарен сум што е добро