Твитер блокира профили на кубански функционери и медиуми

Од:

Американската социјална мрежа Твитер блокирала профили на лидерот на кубанската Комунистичка партија Раул Кастро, неговата ќерка Мариела Кастро и водечки кубански државни медиуми, јавија државните медиуми на своите интернет страници.

Блокирани се и десетина профили на новинари во кубански државни медиуми, како и официјалниот профил на Министерството за комуникации.

Светските агенции јавуваат дека Твитер не го објаснил овој чекор, ниту одговорил на барањата да ја коментира својата постапка.

Би можело да ве интересира

Спречен обид за дисидентски протест поради полициско убиство на млад црнец на Куба

Ана Ололовска

Трамп го нападна Болтон на Твитер поради наводите во новата книга

А1он

ЕУ ја поздрави реакцијата на Твитер за дезинформациите во твитовите на Трамп

Ана Ололовска

Истражувачи до Цукерберг: Фејсбук да не му дозволува на Трамп да дезинформира

А1он

Социјалната мрежа Твитер забрани уште една содржина објавена од Трамп

А1он

Белата куќа може да ја врати Куба во списокот земји спонзори на тероризмот

А1он