Твитер одби да се пребара профилот на Трамп, па заработи парична казна

Од:

Американскиот специјален обвинител кој го истражува Доналд Трамп добил судска наредба да го пребара профилот на поранешниот претседател на Твитер, а компанијата одбила да ја почитува одлуката, се вели во мислењето на Апелацискиот суд објавено денеска.

Апелациониот суд на округот Колумбија ја потврди одлуката на федералниот судија да утврди дека таквиот потег на Твитер, сега познат како X, е презир и го казни со 350.000 долари, објави Ројтерс.

Забележано е дека во овие околности, судот не го злоупотребил своето дискреционо право.

Би можело да ве интересира

Од Слупчане не кажаа, 3000 денари за цело село или 3000 денари по куќа ќе плаќаат? – Реакции на социјалните мрежи

Орце Костов

Илон Маск најави промена на логото на Твитер: „Збогум на сите птици“

Илон Маск потврди: Твитер ќе го смени името

Твитер за црвените елеци на СДСМ: „На толкави плати, шетаат во елеци како од Црвен крст“

Орце Костов

Основачот на Твитер сега има нова социјална мрежа

Падна Твитер