Од Слупчане не кажаа, 3000 денари за цело село или 3000 денари по куќа ќе плаќаат? – Реакции на социјалните мрежи

Од:

Жителите на Слупчане вчера не ги пуштија екипите на ЕВН да работат и покрај тоа што на терен беа присутни припадници на полицијата, а потоа оштетија и трансформатор со што ги оставија без електрична енергија неколку села во општина Липково, а на одреден период без струја беше и граничниот премин Табановце.

За да им дозволат на екипите на ЕВН да работат, мештаните доставија официјално барање до ЕВН, со кое инсистираат да им се опростат сите досегашни долгови кои изнесуваат по неколку илјади евра и да добијат бесплатни нови приклучоци, а без разлика колку ќе потрошат во иднина да не им се фактурира повеќе од 3000 денари. Во барањето кое ЕВН го достави до „А1он“ жителите бараат верските објекти да не плаќаат струја.

Нивните барања предизвикаа низа реакции на социјалните мрежи, а Твитер „гореше“ од коментари за одлуката на протестантите од Слупчане.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Со мерката за евтина тарифа едно семејство заштедува 1.000 денари месечно

Горан Наумовски

ЕСМ понуди за 7,5 отсто повисока цена на тендерот за набавка на електрична енергија на ЕВН Хоум

Ученици мрзнeле во училиште во Загреб додека „мерцедес“ се полнел на училишна струја

Орце Костов

Бектеши: Струјата нема да поскапи, цената останува иста и по 1 јануари

Бислимоски: Цената на струјата за домаќинствата ќе ја кажува универзалниот снабдувач – ЕВН хоум

Горан Наумовски

РКЕ: За 140 отсто е зголемен инсталираниот капацитет за производство на струја од сонце