Турската Црвена полумесечина по повод Курбан Бајрам донира помош во 32 земји

Од:

Турската Црвена полумесечина обезбеди помош за луѓето на кои им е потребна во 32 земји по повод муслиманскиот празник Курбан Бајрам, објави весникот „Сабах“.

dobivaj vesti na viber

Добротворната организација испрати хуманитарна помош во храна и облека во земји во Африка, во Азија, како и во Босна и Херцеговина и во Албанија.

Јавниот интерес во Турција за добротворната кампања на Турската Црвена полумесечина е многу голем, каде стотици илјадници Турци одговорија на повикот да донираат. Меѓу познатите личности кои донираа пари во рамките на кампањата се турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, како и премиерот Бинали Јилдирим.

Кон почетокот на неделата, раководителот на истанбулскиот огранок на Црвената полумесечина Илхами Јилдирим беше во Албанија, каде ги предаде пакетите со помош на над три илјади сирачиња.

Друга хуманитарна организација – Фондацијата за човекови права и слободи, исто така организира добротворна кампања по повод Курбан Бајрам, наменета да се укаже помош на околу два милиони лица.

Би можело да ве интересира

Турција: „Неутрализирани се“ 326 курдски милитанти

А1он

И покрај високата инфлација, во Турција повторно намалена референтната каматна стапка

Ирак ќе распореди граничари на границата со Иран и со Турција

А1он

Турски министер: Досега гаѓани се 471 мета и неутрализирани се 245 терористи во Ирак и Сирија

А1он

(ВИДЕО) Најмалку 50 повредени во земјотресот во Турција: Искршени автомобили, испукани ѕидови и прекини на струја

А1он

(ВИДЕО) Најмалку 35 повредени во силен земјотрес што ја стресе Турција

Горан Наумовски