Тунберг: Критиките на Трамп се едноставно смешни

Од:

Еколошката активистка Грета Тунберг изјави дека оние кои ја напаѓаат, вклучувајќи го и американскиот претседател Доналд Трамп, се „ужаснати од помислата дека младите луѓе ќе донесат промени, кои тие не ги сакаат“, пишува европската редакција на Политико.

Во емиисјата „Денес“, на Би-Би-Си Радио 4, во која таа гостуваше вчера, Тунберг беше запрашана што мисли за критиките кон неа од страна на Трамп и другите.

-Овие напади се едноставно смешни, рече 16-годишната Швеѓанка.

„Затоа сакам да кажам дека тие очигледно не значат ништо. Туку претпоставувам, се разбира, дека значат нешто друго. Тоа значи дека се ужаснати од тоа што младите луѓе внесуваат промени, кои тие не ги сакаат. Но, тоа е само доказ дека всушност правиме нешто. И дека тие не сметаат за некаков вид закана“, додаде Тунберг.

Претходно овој месец, откако списанието „Тајмс“ ја прогласи Тунберг за личност на годината, Трамп на Твитер напиша: „Грета треба да работи врз својот проблем со управувањето на гневот, а потоа да отиде на добар старомоден филм со свој другар! Смири се Грета, смири се!“

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: САД успешно ја тестираа балистичката ракета Tридент II

Ана Ололовска

ВИДЕО: Американската администрација најави забрзано протерувањена на мигрантите од Тексас

Ана Ололовска

Полицијата побројна од протрамповските демонстранти пред Капитол

Американскиот милионер Роберт Дурст е осуден за убиство

Мери Јордановска

Случај со киднапирано дете решен после 14 години, мајката и ќерката конечно се гушнаа

Мери Јордановска

Вашингтон пост: САД ќе донираат милиони вакцини против Ковид-19 од „Фајзер“

А1он