Трамп ја именува Ејми Кони Барет за нов судија во Врховниот суд на САД

Од:

Американскиот претседател Доналд Трамп ја назначи Ејми Кони Барет (48) за судија на Врховниот суд, која ќе ја замени неодамна починатата Рут Бадер Гинзберг.

Номинацијата му дава шанса на Трамп да го зголеми своето конзервативно мнозинство во судот помалку од шест недели пред претседателските избори.

Претставувајќи го својот кандидат на церемонијата во Белата куќа, Трамп рече дека Ејми Кони Барет е една од „најбрилијантните и најталентирани правни умови“ во САД.

Доколку биде потврдена во Сенатот, Берет ќе стане петтата жена во Врховниот суд, а конзервативците тогаш ќе имаат мнозинство од 6:3 во однос на либералите во тоа највисоко судско тело на САД.

Барет беше назначен од Трамп за судија на Федералниот апелационен суд во 2017 година.

Судија на Врховниот суд е доживотна функција во САД.

Би можело да ве интересира

Републиканецот Стерлинг од Џорџија до Трамп: Ова мора да запре!

Жарко Настоски

Џулијани побарал Трамп однапред да го помилува, во случај да биде обвинет по неговото заминување

Жарко Настоски

Штабот на Трамп ги оспори резултатите во Винсконсин и најави тужба

Жарко Настоски

Трамп: Не се борам за себе, туку за 74 милиони Американци кои гласаа за мене

Жарко Настоски

Трамп планира да помилува уште неколкумина контроверзни осуденици, пишува „Њујорк тајмс“

Жарко Настоски

Партнерката на Асанж бара од Трамп да го помилува основачот на „Викиликс“

Жарко Настоски