Бајден: Само еден претседателски кандидат е ментално неспособен, тоа не сум јас

Од:

Американскиот претседател Џо Бајден синоќа изјави дека само еден од двајцата кандидати за претседател на САД на овогодинешните избори е ментално некомпетентен и дека тоа не е тој, туку Доналд Трамп, јавува Асошиетед прес.

„На овие избори двајца кандидати ја добија номинацијата на нивните партии. Но, еден од нив е премногу стар и ментално неспособен за работа. Другиот сум јас“, рече Бајден низ смеа на конференцијата на Демократската партија во Вашингтон.

Бајден упорно ги отфрла критиките за неговата возраст, наводно слабата меморија и збунувачкото однесување и наместо тоа ги истакнува овие недостатоци на неговиот противник, 77-годишниот Трамп.

„Немој да му кажуваш, тој мисли дека се кандидира против Барак Обама, тоа е она што тој го кажа“, рече 81-годишниот Бајден, кој исто така се пошегува дека останал буден долго време пред закажаното време за спиење.

Бајден тогаш стана сериозен и повтори дека победата на Трамп би била вистинска закана за демократијата. Тој, исто така, ги критикуваше врските меѓу Трамп и рускиот претседател Владимир Путин.

„Живееме во невиден момент во демократијата. Демократијата и слободата се буквално на удар. Путин дивее во Европа. Мојот претходник му се поклонува и му вели „прави што сакаш“, рече тој.

Бајден на конференцијата беше домаќин и на украинската амбасадорка Оксана Маркарова и естонската премиерка Каја Калас. „Нема да попуштиме. Тие нема да попуштат, ниту јас“, заклучи тој.

Би можело да ве интересира

Бајден ја продолжи националната вонредна состојба за Западен Балкан

Горан Наумовски

ВИДЕО: Бајден повторно се „изгуби“, залута во празно па им салутираше на Зеленски и Мелони

Бајден по пресудата: „Горд сум на мојот син“

Порно актерката за Трамп: Осудете го и направете го боксерска вреќа во засолниште за жени

Трамп прогласен за виновен, 24 часа подоцна доби повеќе од 50 милиони долари донации

Катерина Ѓуровски

Хамас објави дека го одобрува планот на Бајден за мир во Газа, Израел испрати преговарачи

Катерина Ѓуровски