Ќе ги ослободам напаѓачите на Капитол и ќе ја затворам границата најави Трамп

Од:

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп вети дека ќе ги ослободи лицата затворени за учество во нападот на американскиот Капитол во 2021 година како еден од неговите први чекори доколку биде реизбран, нарекувајќи ги „заложници“.

Бунтовниците, кои потоа беа поттикнати на акција со лажни тврдења за изборна измама на последните претседателски избори, упаднаа во седиштето на американската демократија на 6 јануари 2021 година во обид да го спречат трансферот на власта од него на Џо Бајден.

Од нив 1.358 се обвинети во изминатите 38 месеци, покажуваат податоците на Министерството за правда, објавени минатата недела.

Трамп го објави ова на платформата Truth Social, ветувајќи дека ќе ја затвори границата со Мексико како еден од првите чекори доколку биде реизбран.

Тој не соопшти никакви детали.

„Мојот прв потег како ваш следен претседател ќе биде затворање на границата… и ослободување на заложниците на 6 јануари кои се неправедно затворени! напиша тој доцна во понеделникот.

Трамп претходно зборуваше за неговиот хипотетички прв ден на функцијата, ветувајќи за време на неговото појавување во декември дека нема да се однесува како диктатор „освен првиот ден“.

Ова не е првпат Трамп да ги нарече своите затворени поддржувачи „заложници“ или да предложи тие да бидат ослободени.

Во јануари тој го повика претседателот Бајден „да ги ослободи заложниците од 6-ти јануари“ за време на предизборниот митинг во Ајова.

Трамп се соочува со четири обвиненија за кривично дело, вклучително и едно федерално и едно во Грузија, кои произлегуваат од неговите обиди да ги поништи изборните резултати откако загуби од Бајден.

Трамп е речиси сигурно дека ќе биде републикански претседателски кандидат сега кога неговиот последен преостанат предизвикувач, Ники Хејли, се откажа од трката по неговата убедлива победа на досегашните партиски прелиминарни избори.

Трамп тврди дека поддршката што ја ужива во републиканската база е поголема, не помала поради

Би можело да ве интересира

Порно актерката за Трамп: Осудете го и направете го боксерска вреќа во засолниште за жени

Трамп прогласен за виновен, 24 часа подоцна доби повеќе од 50 милиони долари донации

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Трамп прогласен виновен по сите обвиненија за потпкуп и фалсификување

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Трамп повторно го исмејуваше Бајден, публиката се смееше

ВИДЕО: Почина човекот кој се самозапали пред судот каде што му се суди на Трамп

Катерина Ѓуровски

Бајден: Само еден претседателски кандидат е ментално неспособен, тоа не сум јас

Катерина Ѓуровски