Ники Хејли се откажа од претседателската трка, Трамп сигурно ќе биде кандидат

Од:

Поранешната американска амбасадорка во ОН Ники Хејли денеска ќе се откаже од претседателската кампања, најавува Волстрит журнал, што значи дека поранешниот претседател Доналд Трамп и официјално ќе ја добие републиканската номинација за ноемвриските избори каде ќе се соочи со демократот Џо Бајден.

Хејли треба да одржи краток говор во 16:00 часот по средноевропско време. Таа ја донесе одлуката по Супер вторникот, кога Трамп освои 14 од 15 држави, вклучувајќи ги Калифорнија и Тексас, кои носат многу делегати. Хејли победи само во Вермонт.

Поранешната амбасадорка денеска нема да му изрази поддршка на Трамп, пишува WSJ, но ќе го охрабри да ја добие поддршката од републиканските и независните гласачи кои гласаа за неа. Хејли беше последниот ривал на Трамп за републиканската номинација.

Би можело да ве интересира

Порно актерката за Трамп: Осудете го и направете го боксерска вреќа во засолниште за жени

Трамп прогласен за виновен, 24 часа подоцна доби повеќе од 50 милиони долари донации

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Трамп прогласен виновен по сите обвиненија за потпкуп и фалсификување

Катерина Ѓуровски

Ники Хејли најави дека ќе гласа за Трамп на претседателските избори во САД

Горан Наумовски

ВИДЕО: Трамп повторно го исмејуваше Бајден, публиката се смееше

ВИДЕО: Почина човекот кој се самозапали пред судот каде што му се суди на Трамп

Катерина Ѓуровски