Талибанците пукаа во воздух за да ги растераат Авганистанките кои протестираа пред Амбасадата на Иран во Кабул

Од:

Талибанците денеска пукаа во воздух за да ги растераат жените, кои пред Амбасадата на Иран во Кабул изразуваа поддршка на Иранките кои со денови протестираат.

dobivaj vesti na viber

Околу 25 жени пред Амбасадата на Иран извикуваа „Жена, живот, слобода“, „Иран станува, сега ние сме на ред“, „Од Кабул до Иран, кажи не на диктатурата!“.

Собирот беше растурен по 15 минути откако талибанците ги растераа жените пукајќи во воздух. Некои од нив се обиделе и да ги удрат демонстрантките со кундаците од пушките.

Талибанците им наредија и на новинарите да ги избришат снимките и фотографиите од протестите.

Секоја вечер во Иран се одржуваат демонстрации од 16 септември, кога 22-годишната Махса Амини почина во болница, три дена откако беше уапсена во Техеран поради кршење на строгиот кодекс на облекување на жените во Исламската Република Иран.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ОН: Третманот на талибанците кон жените е злосторство против човештвото

Десет Иранци убиени во нападите на Крим, Украина вели дека ќе убива и повеќе

А1он

Иран распоредува специјални воени сили на границата со Ирак

А1он

Ирак ќе распореди граничари на границата со Иран и со Турција

А1он

Во Кабул поставени 400 нови звучници за поттикнување на молитвата

Ана Ололовска

Техеран ги затвора училиштата поради висока загаденост на воздухот

Горан Наумовски