СЗО повеќе не препорачува две терапии против коронавирусот

Од:

Светската здравствена организација (СЗО) повеќе не препорачува две терапии за антитела на Ковид-19 бидејќи се застарени за сојот Омикрон и најновите соеви на вирусот .

dobivaj vesti na viber

Сотровимаб и казиривимаб – имдевимаб беа меѓу првите лекови против коронавирусот на почетокот од пандемијата. Оттогаш вирусот еволуираше, па сè повеќе лабораториски истражувања покажаа дека тие имаат ограничено делување на новите соеви.

Сотровимаб, лек од ГСК и партнерската компанија Вир Биотехнологија, во април беше повлечен од американскиот пазар, откако донесе милијарди долари профит за време на пандемијата.

Казиривимаб – имдевимаб на Регенерон и Рош исто така донесе заработка од милијарди.

Американската агенција за лекови го ревидира своето мислење за лекот во јануари и го ограничи на помала група пациенти поради слабото дејство врз сојот омикрон.

Европскиот регулатор и понатаму ги препорачува двете терапии.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

СЗО објави нов термин за мајмунски сипаници

А1он

Русин откри: „Во САД е создадена хибридна верзија на корона, вирусот уби 80 отсто од заразените“

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Големи протести во Кина поради мерките против Ковид: „Укинете го локдаунот“

Ана Ололовска

Кина го објави првиот смртен случај од корона по речиси половина година

Ана Ололовска

Во Пекинг расте бројот на заразени со коронавирус, се воведуваат нови мерки

Ана Ололовска

ВИДЕО: Гневни луѓе во Кина протестираа против карантинот, уриваат бариери поставени од властите

А1он