Можеби никогаш нема да го најдеме „нултиот пациент“, велат од СЗО

Од:

Светот можеби никогаш нема да го дознае „нултиот пациент“ – првиот човек кој се заразил со коронавирусот, изјави денеска епидемиологот Марија Ван Керхове, техничката шефица на Светската здравствена организација за оваа болест.

Тим на СЗО од минатата недела е во кинескиот град Вухан, каде што избувна пандемијата пред повеќе од една година.

Научниците кои го истражуваат потеклото на Ковид-19 за денеска најавија виртуелни состаноци со своите кинески домаќини.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Рамбо Амадеус излезе од болница откако прележа Ковид-19: Не се опуштајте!

Жарко Настоски

Американски дипломати во Кина анално тестирани за корона, Пекинг вели: било по грешка

Жарко Настоски

Основачите на Бионтек ќе го добијат највисокиот орден на Германија

Ана Ололовска

ЦДЦ: Во теретаните и фитнес центрите да се носат маски и при вежбање

Ана Ололовска

Во Србија се заоструваат епидемиолошките мерки, угостителите и трговските центри ќе работат до 14 часот

Ана Ололовска

Во Грција потврдена мутација од Уганда на коронавирусот

Ана Ололовска