Светскиот шампион загина во лавина скијајќи надвор од патеката

Од:

Поранешниот светски шампион во скијање во слободен стил, 32-годишниот Кајл Сман, загина откако лавина го погоди него и уште едно лице.

Трагедијата се случи во близина на јапонското планинско одморалиште Хакуба, на надморска височина од 2.469 метри, а заедно со Смејн загинал и австриски скијач, чиј идентитет се уште не е утврден.

За среќа, едно лице успеало да преживее, а токму тој открил како започнала лавината.

Тој рече дека починатиот австриски скијач ја започнал лавината додека заедно скијале надвор од обележаните патеки за посетителите.

Во 2015 година, Смајн стана шампион на планетата, освојувајќи го „Шампионатот во слободен стил и сноуборд на планетата“.

Би можело да ве интересира

Америка: Скијачи загинаа во лавина на планината Лон Пик во Јута

Голема лавина во Австрија: Четворица затрупани во снег, тројца мртви

Во Брезовица загина поранешната скијачка Кетрин Ригби

Горан Наумовски

Несреќа во познат скијачки центар: лавина однесе двајца скијачи

Предраг Петровиќ

Снежна лавина во Италија затрупа двајца планинари

А1он

Пронајдени се телата на скијачите кои загинаа во лавина на француско-италијанската граница

Ана Ололовска