Според тајни документи Клинтон одбил да се сретне со британската кралица

Од:

Според документи од кои е тргната ознаката за тајност, поранешниот американски претседател Бил Клинтон одбил да се сретне со британската кралица.

dobivaj vesti na viber

Во декласифицираните документи на Даунинг стрит се вели дека за време на неговата посета на Велика Британија во 1997 година, американскиот претседател „мртов ладен“ ја одбил љубезната покана на нејзиното височество за шолја чај, со објаснување дека повеќе би сакал да шета низ Лондон како обичен турист и да јаде нешто во индиски ресторан.

Таа година, како што е објаснето, Клинтон и неговата сопруга биле во Лондон во посета на тогаш новоизбраниот британски премиер, Тони Блер.

Приватниот секретар на Блер официјално напиша во белешките дека американскиот претседател воопшто не изразил желба да се сретне со британската кралица, кога му било споменато да пие чај со кралицата Елизабета.

– Белата куќа дефинитивно не покажа никаква намера да оствари контакт со Палатата, напиша тој, додавајќи дека семејството Клинтон многу повеќе сакале понеформална посета на Лондон.

„Американците, претседателот Клинтон и неговата сопруга, рекоа дека се многу почестени од поканата, но тие учтиво ја одбија. Претседателот рече дека повеќе би сакал да биде турист, дека би сакал да ги посети лондонските градини, да оди на шопинг и да јаде нешто во индиски ресторан“, се наведува во документите, кои до неодамна беа класифицирани како тајни.

Би можело да ве интересира

Елизабета Втора: Почестена сум од бројот на луѓе кои излегоа да го прослават платинестиот јубилеј

Ана Ололовска

ВИДЕО: Кралицата Елизабета Втора се појави на балконот на Бакингемската палата на последниот ден од прославата на платинестата годишнина

Ана Ололовска

Принцот Чарлс и оддаде почит на својата мајка, кралицата Елизабета

Ана Ололовска

Кралицата Елизабета: Војвотката Камила да ја добие титулата кралица кога мојот син ќе стане крал

Ана Ололовска

Британската кралица организираше мала прослава во пресрет на 70-годишнината од нејзиното стапнување на тронот

Ана Ололовска

Кралицата Елизабета од претпазливост го откажа предбожиќниот ручек

Ана Ололовска