Совет на министри на ЕУ: Физичките состаноци на апсолутен минимум

Од:

Германското претседателство со Советот на ЕУ денеска донесе одлука за намалување на физичките состаноци на експертско ниво на „апсолутен минимум“ поради екстремно високата стапка на зараза со коронавирусот во Брисел, а на виртуелните состаноци ќе се дискутира и за приоритетните прашања.

– Со оглед на големиот и сè уште растечки број на заразени со коронавирусот и во консултација со партнерите на ЕУ во Брисел, германското претседателство со Советот на ЕУ донесе одлука за намалување на физичките состаноци на експертско ниво на неопходен апсолутен минимум. Виртуелните состаноци исто така ќе бидат ограничени на приоритетни теми, земајќи ги предвид просторните, човечките и техничките ресурси на Генералниот секретаријат на Советот и претседателството, соопшти портпаролот на германското претседателство.

Брисел има исклучително висока стапка на инфекција, моментално една од највисоките во Европа. Властите во белгискиот главен град и седиштето на европските институции воведоа низа нови мерки за забавување на огромниот раст на бројот на новозаразени. Од денеска во сила е полициски час од 22 до 6 часот наутро, затворени се спортски сали, базени и теретани, кина, театри и музеи. Забрането е собирање на повеќе од четири лица, свадби се вршат само во присуство на младенци, кумови, матичари или свештеници. На погреб е дозволено максимум 15 лица со почитување на растојание од 1,5 метар.

Со физичко присуство ќе продолжат да се одржуваат само состаноците потребни за функционирање на ЕУ или за координација на одговорот на коронакризата, под услов да е можно да се почитуваат физичкото растојание и санитарните правила.

Би можело да ве интересира

Научниците алармираат поради новата варијанта на Ковид-19

Горан Наумовски

Прва тужба во Германија поради последиците од вакцината против корона на Фајзер

Ана Ололовска

Кинески научник: Можно е пандемијата да започнала со истекување на вирусот од лабораторија

Ана Ололовска

СЗО прогласи крај на пандемијата на коронавирус

Ана Ололовска

Шефот на СЗО: Не можеме да знаеме како настанала короната додека Кина не ги објави своите податоци

Ана Ололовска

Се појавија нови информации за потеклото на короната: СЗО бара Кина да ги објави

Катерина Ѓуровски