Сите белгиски синдикати ќе протестираат поради инфлацијата

Од:

– Сите синдикати во Белгија на 21 септември ќе организираат заеднички протест во земјата поради инфлацијата, тие бараат покачување на платите и контрола врз цените, јави дописничката на МИА од Брисел.

dobivaj vesti na viber

Во синдикалните кругови највеќе загрижува огромното покачување на цените на енергијата. Тие бараат од властите да преземат поконкретни мерки и дадат поголема помош за работниците и домаќинствата, соочени со огромните поскапувања. Како што потсетуваат синдикатите, некои работници мораат да дадат речиси цела плата само за да ги намират своите сметки.

Освен тоа, синдикатите бараат и реформа на закон од 1996 година кој не овозможува покачување на платите над 0,4 отсто, додека компаниите и акционерите прават огромни профити и дивиденди.

Протестот има за цел да се изврши притисок врз политиката и бизнисот во пресрет на социјалните преговори, а се најавува и генерален штрајк во текот на ноември.

Извор:МИА

Би можело да ве интересира

Белгија се соочува со епидемија на детски бронхиолит

Белгиски професор давал испитни прашања на студентки во замена за разголени фотографии

А1он

Лагард: Инфлацијата во Европа сè уште не го достигнала максимумот

Протест на приватните автопревозници, Скопје во сообраќаен хаос

Горан Наумовски

(ВИДЕО) МОНСТРУОЗНО: Дочекавме и болните од рак да протестираат за да добијат лек

Анита Петровска Рајковиќ

Поскапувањата на цените најголем проблем за Грците, покажува анкета

А1он