Сириската војска бара Меѓународен суд за борците од ИД

Од:

Сириската војска, која го освои и последното упориште на т.н. „Исламска држава“ (ИД), оцени дека е потребно пред меѓународен суд да се процесуираат повеќе илјади странци кои се бореја за самопрогласениот калифат.

Војската смета дека таков суд е потребен, бидејчи голем број држави одбиле да ги примат своите државјани, уапсени затоа што се бореле на страната на ИД.

Сириската војска уапси повеќе од 1.000 борци, меѓу кои и голем број државјани на западните земји, пренесува Танјуг.

Би можело да ве интересира

Сириската армија се разместува долж границата со Турција

Москва: Курдите да го почитуваат договорот за повлекување

Курдските борци ја напуштија „безбедносната зона“

Татјана Ташкова

Ердоган: Терористите на ЈПГ и нивните оружја ќе бидат отстранети надвор од зоната за деескалација

Путин: Ердоган ги објасни целите на операцијата во Сирија, Турција го продолжи прекинот на огнот

Се проверуваат обвинувањата на Курдите за употреба на хемиско оружје во Сирија