ВИДЕО: Израел го нападна Дамаск

Од:

Израел рано утринава лансираше проектили врз неколку воени цели во близина на сирискиот главен град Дамаск, што резултираше со одредена „материјална штета“, соопшти сириското Министерство за одбрана.

Сириската противвоздушна одбрана пресретна израелски „ракети и собори некои од нив“, се додава во соопштението на Министерството. Иран е главниот поддржувач на сирискиот претседател Башар ал-Асад во речиси 12-годишната граѓанска војна.

Поддршката за Дамаск и либанската група Хезболах поттикна редовни израелски воздушни напади со цел да се ограничи воената моќ на Техеран.

Ваквите напади станаа почести во согласност со зголемените регионални тензии откако Хамас го нападна Израел на 7 октомври, при што неколку офицери на Иранската револуционерна гарда беа убиени во наводните израелски напади врз Сирија од декември.

Како резултат на тоа, иранската Револуционерна гарда го намали распоредувањето на своите високи офицери во Сирија и планира повеќе да се потпира на сојузничките шиитски милиции за да го задржи своето влијание, објави Ројтерс во февруари.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Три лица загинаа, а 87 се ранети во големите израелски напади во градот Ходеида

ВИДЕО: Голема експлозија по напад со дрон во Тел Авив, една жртва и 10 се повредени

ЦИА: Лидерот на Хамас Јахја Синвар е под притисок да прифати договор со Израел

Хамас се повлекува од преговорите за примирје во Газа

(ВИДЕО) Ердоган: Нема соработка на НАТО со Израел додека нема мир во Палестина

Палестинците имаат право на држава вели новиот британски премиер