Ирански полковник загина во израелски воздушен напад врз сириски пристанишен град

Од:

Иранската агенција Тасним објави дека воен советник кој бил член на иранскиот корпус на гардата на исламската револуција (ИРГЦ) бил убиен во израелските воздушни напади врз градот Бањас во Сирија.

Полковникот Реза Зарее е убиен во израелски воздушен напад врз западниот сириски пристанишен град Бањас.

Повикувајќи се на очевидци, Сириската опсерваторија за човекови права соопшти дека три големи експлозии се случиле едноподруго во Бањас. Според Радио Слободна Европа на англиски јазик, се вели дека бил член на морнарицата на ИРГЦ.

Најмалку 11 членови на ИРГЦ, вклучително и авганистански борец од бригадата Фатемијун, се убиени во израелските напади во Сирија и Либан од почетокот на војната во Газа во октомври.

Би можело да ве интересира

Израелците живеат во страв, одмаздата е неизбежна, САД ги предупреди своите граѓани

САД: Очекуваме Иран да го нападне Израел

САД: Му кажавме на Иран дека не учествуваме во нападот на конзулатот во Дамаск

Блумберг: САД веруваат дека иранскиот напад врз Израел е неизбежен

Хамнеи порача дека Израел мора да биде казнет, Кац се закани со жесток одговор

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Хамас го одби примирјето, Израел објави кога ќе нападне на последното засолниште на Палестинците

Катерина Ѓуровски