palestina gaza

Свет

Неверојатна трагедија во Газа: Петмина загинаа од хуманитарен пакет кој падна врз нив

А1он
Официјални лица во Министерството за здравство на Газа, управувано од Хамас и сведок, изјавија за Си-Би-Ес Њуз дека пет лица загинале во петокот додека авионите
Свет

Ирански полковник загина во израелски воздушен напад врз сириски пристанишен град

А1он
Иранската агенција Тасним објави дека воен советник кој бил член на иранскиот корпус на гардата на исламската револуција (ИРГЦ) бил убиен во израелските воздушни напади
Свет

Познати детали за инцидентот во кој израелски војници ги убија заложниците: Вееја бели знамиња

А1он
Израелската армија објави нови детали за вчерашниот инцидент во населбата Шејаја во градот Газа, при кој војници застрелаа тројца израелски заложници. Според високиот офицер, повикувајќи
Свет

Во израелски напад убиена Палестинката позната по тоа што рече: „Јас сум постара од Израел“.

А1он
Израелската армија продолжи да стрела со проектили и гранати кон различни делови на Појасот Газа, погодувајќи куќи, станбени згради и разни објекти и инфраструктура, при
Свет

Израелците ги разлути изјавата на шпанскиот премиер Санчез, го обвинија за поддршка на тероризмот

А1он
За изјавата на шпанскиот премиер Педро Санчез, кој најави дека оваа земја може да ја признае државата Палестина, се огласи и министерот за надворешни работи
Свет

Градот Барселона целосно ги прекинува односите со државата Израел

А1он
Градскиот совет на Барселона одобри декларација за прекин на односите со Израел додека не се постигне траен прекин на огнот во Газа и земјата не
Свет

Прослава низ окупираниот Западен Брег: Илјадници Палестинци ги пречекаа ослободените затвореници

А1он
Илјадници Палестинци прославија на улиците на Рамала на Западниот Брег по ослободувањето на палестинските затвореници од израелските затвори како дел од размената на затвореници и
Свет

Сите пациенти на интензивна нега се мртви поради израелската блокада

А1он
Сите пациенти во одделението за интензивна нега на болницата Ал Шифа во Газа починаа како резултат на блокадата што ја наметнаа израелските сили, изјави директорот