Сирија доби два милиони вакцини против колера

Од:

Сирија доби два милиони дози вакцини против колера, што е прва испорака откако беше погодена од епидемија на оваа заразна болест во септември, соопшти Министерството за здравство во Дамаск, додавајќи дека тие се обезбедени од УНИЦЕФ и меѓународната организација Гави.

Колерата ја опустоши земјата која долго време е зафатена од војна, и поради уништеното здравство и систем за дистрибуција на вода за пиење, тешко се бори со епидемијата, пренесува Бета.

Според податоците на Министерството за здравство, од септември во Сирија од колера се заразиле 1.556 луѓе, а починале 49 лица.

И сириското Министерство за здравство и Обединетите нации сметаат дека епидемијата потекнува од фактот што луѓето пиеле нечиста вода од реката Еуфрат и ја користеле загадената вода за наводнување на посевите, што резултирало со контаминација на храната.

Властите во Дамаск информираа дека вакцинацијата ќе почне овој месец, ќе трае две недели и ќе се спроведува во областите кои се најпогодени од колера, а тоа се околините на градовите Алепо, Деир Езор, Хасака и Рака.

Би можело да ве интересира

Седум загинати во Сирија во авионски напад врз камиони кои превезувале оружје

А1он

ОПЦВ: Режимот на сирискиот претседател е одговорен за нападот со хлор во кој загинаа 43 лица

ВИДЕО: Шест месеци Македонија вакцинира со „Фајзер“ со истечен, па продолжен рок

Маја Илиевска-Пачемска

Се урна зграда во Сирија, најмалку 10 загинати, меѓу нив има и дете

Сирија: Напад врз американската база Ал Танф, ранети двајца сириски војници

А1он

Најголема епидемија на колера во последните две децении во Малави, починати 750 лица