Силен земјотрес кај брегот на Ел Салвадор

Од:

Земјотрес со јачина од 6,6 степени според Рихтеровата скала денеска го потресе регионот кај брегот на Ел Салвадор, а службите за вонредни ситуации во централноамериканската земја соопштија дека нема првични извештаи за значителна материјална штета.

Американскиот Геолошки завод соопшти дека епицентарот на земјотресот бил во Тихиот Океан на околу 27 километри југоисточно од пристаништето Ла Либертад. Земјотресот бил на длабочина од малку повеќе од 65 километри.

Институтот за цивилната заштита на Ел Салвадор на Твитер соопшти дека според првичните проценки, земјотресот „немал сериозни или поголеми“ последици. Морето кај Ла Либертад е мирно, додаде Институтот.

Не се издадени ниту предупредувања за цунами.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Ужас во Ел Салвадор, најмалку 12 жртви во навивачко стампедо

ВИДЕО: Брутален нов мегазатвор во Ел Салвадор

Ана Ололовска

Во Ел Салвадор за 50 дена уапсени 30.000 членови на криминални банди

А1он

Парламентот на Ел Салвадор воведе вонредна состојба поради насилството на криминалните групи

Ана Ололовска

ММФ го повика Ел Салвадор да го укине Биткоинот како законско средство за плаќање

Тројца загинати откако се урна салвадорски воен авион во Пацификот

Ана Ололовска