Шумски пожар кај турското летувалиште Мармарис на Егејското Море

Од:

Шумски пожар избувна денеска во близина на турскиот град Мармарис, познатата туристичка дестинација на Егејското Море.

dobivaj vesti na viber

Во справувањето со стихијата се вклучени 15 хеликоптери и осум авиони, околу 500 пожарникари и 40 противпожарни возила. Самото гаснење на пламенот е отежнато од ветерот што дополнително го засилува пламенот.

Минатата година во шумските пожари во областа загинаа најмалку осум лица, а беше уништена значителна шумска површина со угинати голем број животни.

Турската Влада беше критикувана поради несоодветната реакција и неподготвеноста да се справува со елементарната непогода, вклучително недостатокот од модерни авиони за гаснење пожари.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Шведска го екстрадираше во Турција Махмут Тат, осуден за членство на ПКК

Коментатор добил отказ дека го спомнал Хакан Шукур

Двајца загинати во пад на мал авион во близина на фабрика за гас во Турција

Ана Ололовска

Турција: „Неутрализирани се“ 326 курдски милитанти

А1он

И покрај високата инфлација, во Турција повторно намалена референтната каматна стапка

Ирак ќе распореди граничари на границата со Иран и со Турција

А1он