Шпанската полиција заплени 2.300 тони кокаин од „Балканскиот картел“

Од:

Шпанската полиција во соработка со американската Агенција за борба против наркотици (ДЕА) заплени 2.300 килограми кокаин сокриен во рибарски брод недалеку од градот Вид на северозападот на земјата и уапси пет лица, соопшти шпанската полиција, наведувајќи дека дрогата припаѓала на „Балканскиот картел“.

Полицијата соопшти дека го пресретнала рибарскиот брод на околу 40 наутички милји од пристаништето Виго и уапсила четири лица на него, додека петтото лице кое го следело товарот побегнало во Мадрид, но подоцна е уапсено.

Во рамките на истата акција, полицијата извршила рација во два стана во А Коруња, каде запленила луксузен автомобил и околу 200.000 евра.

Акцијата на полицијата и ДЕА се случила на 11 септември, по истрага во која е утврдено дека „Балканскиот картел“ има намера да ги користи шпанските пристаништа како транзитна точка за кокаин од Јужна Америка, се вели во соопштението објавено на веб-страницата на шпанската полиција.

Во соопштението се наведува дека шверцерите ја доставувале дрогата во Шпанија со контејнерски бродови, по што би ја претоварувале во помали бродови.

Би можело да ве интересира

Шпанската полиција заплени еден тон кокаин oд „Балкански картел“

Горан Наумовски

Во Антверпен запленети 7,7 тони кокаин

Црногорски криминалци белосветски шверцери на кокаин

Горан Наумовски

Албанец со сопругата и бандата шверцувал 585 килограми кокаин

Горан Наумовски

Познатата манекенка откри дека зависноста од дрога за малку ќе ја убиела: „Беше страшно да се погледнам во огледало…“

Предраг Петровиќ

Бразилската морнарица заплени рекордни 3,6 тони кокаин