Шпанија се подготвува за целосна блокада на Мадрид поради Ковид-19

Од:

Шпанската Влада повторно препорача целосна блокада на главниот град Мадрид, откако локалните власти воведоа ограничувања во одредени области.

Тоа го соопшти министерот за здравство Салвадор Ила. Новите ограничувања се очекуваа откако потврдените случаи во државата надминаа 700.000, а повеќе од една третина од сите хоспитализирани во Шпанија се во Мадрид.

Регионалната влада во Мадрид ги прошири подрачјата под блокада. Повеќе од милион луѓе се погодени.

Антонио Запатеро, регионален заменик-началник за здравство, рече дека ограничувањата ќе влијаат на 167.000 луѓе во осум нови области. Тие нема да можат да го напуштат својот кварт, освен до работа, училиште и медицински причини.

Мадрид го зголеми бројот на блокирани области од 37 на 45. Околу 6,6 милиони луѓе живеат во главниот град, но главната грижа е што има нагло зголемување на приемите во болница. Во последната недела, речиси 500 пациенти беа хоспитализирани секој ден.

Би можело да ве интересира

Во Словенија 1.113 новозаразени, се зголемува бројот на пациенти во болниците

Жарко Настоски

Лончар: Србија се подготвува за најлошо сценарио

Ана Ололовска

Курц: Мораме да издржиме додека вакцината не ни овозможи враќање во нормалност

А1он

Мнозинството Германци би се вакцинирале против Ковид-19

Ана Ололовска

Во Словенија над илјада заразени и седумина починати од Ковид-19

А1он

Австриски инфектолог: Порано или подоцна сите ќе „фатиме“ коронавирус

Ана Ололовска