(ВИДЕО) Петгодишно момче, неговиот татко и баба загинаа во пожар во Шпанија

Од:

Тројца членови на исто семејство – петгодишно момче, неговиот татко и баба загинаа во пожар што избувна во стан во Шпанија. Според локалните медиуми, пожарникарите го пронашле момчето како го гушка своето куче.

Загинатите биле во стан на 11-ти кат во Вилајојоса, во провинцијата Аликанте, кога пожарот избувнал нешто по два часа по полноќ во понеделникот, пренесува Ел Мундо. Снимките на социјалните мрежи покажуваат пожар во блокот на кулата при силни ветрови.

Повеќе од 100 луѓе беа евакуирани поради беснеење на пожарот и ширење на чад. Околу 15 лица, меѓу кои и деца, побарале помош за вдишување чад, но оттогаш се пуштени од болница.

Градоначалникот Маркос Сарагоса изјави дека и покрај напорите на итната помош, смртта на членовите на семејството не можела да се спречи.

Би можело да ве интересира

Маж од Буенос Аирес усмрти три жени, четвртата се бори за живот

Во Белград: Две лица се избодени со нож, жена е повредена во пожар

Се запали локомотива во Гевгелија

(ВИДЕО) Шпанската полиција уапси српски мафијаши

Пожар во Дом за стари лица во струмичко Банско, нема повредени

Предраг Петровиќ

Изгореа 20 станбени и комунални згради во југоисточната руска република Бурјатија