ВИДЕО: Четоврица мртви и 19 исчезнати во страотниот пожар во Валенсија

Од:

Најмалку четири лица загинаа во големиот пожар кој зафати зграда во шпанскиот град Валенсија. Повредени се 14 лица, меѓу кои шест пожарникари и едно мало дете. Се уште се трага по 19 лица кои моментално се водат како исчезнати. Пожарот вчера околу 17 часот и 30 минути ја зафатил 14-катницата во населбата Кампанар и се проширил во соседната зграда. Пожарникарите ги извлекувале луѓето од балконот, додека силниот ветер го разгорел огнот.

Во зградата има 138 станови, во кои живееле околу 450 луѓе. Локалните медиуми објавија дека пожарникарите спасиле неколку жители користејќи кранови, меѓу кои и брачен пар кој живеел на седмиот кат.

Естер Пучадес, потпретседател на Факултетот за индустриски технички инженери во Валенсија, изјави за шпанската новинска агенција Ефе дека ја прегледала зградата пред пожарот и дека нејзината надворешност била направена од полиуретански материјал кој повеќе не се користи многу, бидејќи е лесно запалив.

Еден човек кој живее на вториот кат од зградата изјави за ТВ каналот Ла Секста дека пожарот се проширил исклучително брзо откако избувнал на четвртиот кат. „Пожарот се прошири за 10 минути, можеби поради материјалот во фасадата“, рече тој.

Овој сомнеж го потврди инженерот Дејвид Игуера, кој за El País изјави дека причината за ширењето на пожарот е навистина материјалот во надворешниот дел на зградата. „Алуминиумските панели со изолација од пена што го сочинуваат надворешниот слој на зградата се многу добри во изолација од топлина и студ, но тие се многу запаливи“, рече тој.

Властите поставија теренска болница во областа и најавија дека жителите кои морале да ги напуштат своите домови ќе бидат сместени во хотели, пишува Би-Би-Си.

Би можело да ве интересира

Се повеќе антитуристички протести во Шпанија

Шпанија до јули ќе ја признае Палестина

Шпанската полиција упадна во Шпанскиот фудбалски сојуз, уапси најмалку шест лица

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Петгодишно момче, неговиот татко и баба загинаа во пожар во Шпанија

ВИДЕО: Mоментот кога пожарникарите спасуваат двајца луѓе од запалената зграда во Валенсија

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Најмалку 13 повредени во пожар во станбена зграда во Валенсија

Горан Наумовски