Германците пресметаа: Одморот во Хрватска е поскап отколку во Шпанија, Грција и Португалија

Од:

Колку чини германскиот одмор во Хрватска, а колку во другите популарни европски туристички дестинации?

Ова го пресмета Германскиот сојузен завод за статистика.

Германците најчесто летуваат во Германија, иако годишните одмори во странство обично им се поевтини. И значително поевтини. Без разлика дали станува збор за омилените јужноевропски дестинации на Италија, Грција, Турција или Хрватска, германските туристи во тие земји треба да платат помалку пари, а во некои случаи и многу помалку отколку дома за посета на ресторани или ноќевање во хотел.

Во Хрватска за овие услуги треба да плаќаат во просек 18% помалку. Многу повеќе од просекот за Германија, туристите од таа земја треба да платат за време на нивниот туристички престој во Швајцарија или северна Европа. Според тоа, според германските статистичари, Хрватска е поскапа земја за туристи од нејзините главни јужноевропски конкуренти Турција, Грција, Португалија и Шпанија.

Што се однесува до туристичките дестинации на југот и југоистокот на Европа, германските статистичари тврдат дека цените се највисоки во Италија. Но и тие цени се сепак пониски отколку во Германија – за 5% во просек, пренесува Пословни дневник. Најевтиниот одмор може да се најде во Бугарија и Албанија. Во Бугарија престојот во хотел и оброкот во ресторан чинат во просек 55% помалку отколку во Германија, а 54% помалку во Албанија.

Цените се пониски и во некои соседни земји. Во Франција во просек по два отсто, а во Австрија три отсто. Уште помалку мора да се одвои за истите услуги во Полска (19 проценти) или Чешка (36 проценти).

За Германците, одморот во странство е поскап отколку дома во Скандинавија. Во Данска за истите услуги треба да одвојат третина повеќе пари, во Норвешка 23%, а во Шведска два отсто повеќе. Несомнено е најскап во Швајцарија – каде германските туристи во просек плаќаат 49% повеќе за храна и сместување отколку дома.

Би можело да ве интересира

Активисти се залепија за пистата на аеродромот во Келн, откажани летови

Герапетритис: Доколку Северна Македонија продолжи со оваа политика, имаме средства за дополнителен притисок

Грчки граничар е ранет во престрелка во близина на грчко-турската граница

Големо невреме во Грција, громови предизвикаа нови пожари

Горан Наумовски

Која грчка плажа плени со своите карактеристики на море, планина и велелепни погледи кои пленат воздишки?

Горан Наумовски

Грција донесе итни мерки поради екстремните температури