Шеснаесет цивили загинаа во воздушен напад во Сирија

Од:

Најмалку 16 лица, меѓу кои и седум деца, беа убиени во воздушните напади што ги водеше коалицијата предводена од САД во руралниот регион југоисточно од сирискиот град Деир-ез Зор, објави сириската новинска агенција САНА.

Нападот беше насочен кон станбена област во предградието на градот Ал-Багуз во југоисточниот дел на Сирија, објави државната новинска агенција, цитирајќи локални извори.

Градот се наоѓа во долината на реката Еуфрат, во близина на границата со Сирија со Ирак, на околу 128 километри од Деир-ез Зор.

Во текот на сирискиот конфликт, Ал-Багуз неколку години беше под контрола на терористите на Исламска држава се додека не беше заземен од Сириските демократски сили (СДФ) – широка коалиција од вооружени групи поддржани од САД и нивните сојузници – кон крајот на минатиот месец.

Сепак, градот наскоро беше делумно повторно освоен од страна на терористите поради што коалицијата предводена од САД почна да ја бомбардира неговата периферија.

Би можело да ве интересира

Џонсон и Ердоган разговараа за Сирија

Ана Ололовска

Американските сили се повлекоа од Сирија и ја уништија својата база

Ана Ололовска

Турската војска воспостави контрола над сирискиот град Рас ал-Ајин

Ана Ололовска

Еспер: Американските војници од Сирија ќе бидат стационирани во западен Ирак

Ана Ололовска

При напад на курдските сили во Сирија загина еден турски војник

Ана Ололовска

Турција сака два милиони бегалци да ги врати во северна Сирија

Ана Ололовска