Шефот на американската дипломатија во Рим ќе разговара со својот кинески колега

Од:

Американскиот министер за надворешни работи Ентони Блинкен денеска ќе се сретне со својот кинески колега Ванг Ји на маргините на самитот на Г-20 во Рим, соопшти Стејт департментот.

Ова е втора средба на Блинкен и Ји, кои претходно се сретнаа во март на Алјаска.

Двете големи светски економии се спротивставуваат на повеќе фронтови, како што се трговијата, човековите права, Тајван и пандемијата на Ковид-19.

Претходно оваа недела, американската Федерална агенција за комуникации (FCC) и даде 60 дена на кинеската телекомуникациска компанија China TElecom America за да ја прекине работата на територијата на САД, каде што беше околу 20 години.

Ентони Блинкен, исто така, го „налути“ Пекинг кога во вторникот повика на „значајно учество“ на Тајпеј во органите на ОН и на меѓународната сцена. Кина истакна дека во органите на ОН работат суверени земји и дека Тајван нема право да учествува одделно во работата на меѓународната организација.

Би можело да ве интересира

Ердоган до лидерите на Г20: Исполнете ги барањата на Русија

Предраг Петровиќ

Г20 има нова членка

Групата Г20 и даде на Африканската унија ист статус како и на Европската унија

Блинкен: Не планирам да се сретнам со руски и кинески министри на самитот на Г-20

Ана Ололовска

Индија и Кина прават притисок на Г20 во соопштението за Украина да го нема зборот војна

Земјите од Г20 усвоија конечна декларација во која се критикува војната во Украина