Шеф на кинеска осигурителна компанија е осуден на доживотен затвор поради корупција

Од:

Ванг Бин, поранешниот претседател на една од најголемите кинески компании за животно осигурување, ќе го помине остатокот од својот живот во затвор откако судот го прогласи за виновен за корупција. 64-годишниот Ванг е осуден на условна смртна казна, со две години условна, по што ќе одлежи доживотен затвор без можност за ублажување или помилување, според одлуката на судот во градот Џинан.

Тој беше прогласен за виновен за земање мито во вредност од околу 325 милиони јуани (44,6 милиони долари) и прикривање странски депозити од 56,4 милиони јуани (7,8 милиони долари). Судот утврди дека Ванг примал мито помеѓу 1997 и 2021 година, кога раководел со голем број државни финансиски институции, вклучувајќи ги China Life Insurance, China Bank of Communications и China Taiping Insurance.

Во пресудата се наведува дека незаконски стекнатите пари ги сокрил на банкарски сметки во Хонг Конг, пренесува Си-Ен-Ен.

„Износот на мито што го примил Ванг Бин беше особено голем, околностите на злосторството беа особено сериозни, а општественото влијание беше особено лошо“, се вели во извештајот.

Тој е последниот извршен директор кој е зафатен во антикорупциската акција на претседателот Си Џинпинг врз финансискиот сектор во земјата од 56 трилиони долари. Пресудата дојде повеќе од една година откако Ванг, кој исто така беше висок функционер на Комунистичката партија во China Life, беше под истрага од страна на партиската агенција за борба против корупцијата.

Тој беше еден од повеќе од десетина големи имиња кои беа цел на чистките во Пекинг. На листата се и Ли Ксијаопенг, поранешен претседател на финансискиот конгломерат China Everbright Group и Лиу Лианге, поранешен претседател на Bank of China, четвртиот најголем кредитор во земјата.

Бао Фан, ѕвезден инвестициски банкар, исчезна во февруари и исто така се верува дека е цел на чистката. Аналитичарите велат дека репресијата врз финансиската индустрија, која доаѓа неколку месеци откако Си обезбеди историски трет мандат во октомври 2022 година, во голема мера имала за цел да ја консолидира неговата моќ.

Тие веруваат дека Си треба да ја централизира контролата врз растечката финансиска индустрија за да се справи со растечките економски проблеми на Кина и да се подготви за потенцијална „финансиска војна“ со САД.

Би можело да ве интересира

Кина воведе санкции за шест американски компании за продажба на оружје на Тајван

Вицепремиерот за добро владеење за борбата против корупцијата зборуваше на албански и англиски, на македонски не можел да се изрази

Катерина Ѓуровски

Кина: Самитот на НАТО е полн со воинствена реторика, провокации и лаги

Огромен скандал во Кина: Во цистерни со гориво се транспортирало масло за јадењe

Кина: НАТО ја загрозува глобалната безбедност

ВИДЕО: Торнадо уриваше згради како кули од карти, има загинати, 88 повредени