Северна Кореја: Америка подобро да не шири лажни вести

Од:

Северна Кореја денеска соопшти дека никогаш не и доставила на Русија оружје и муниција и нема такви планови, предупредувајќи ги САД да „молчат“ и да престанат да шират гласини кои имаат за цел „да го нарушат имиџот“ на земјата.

dobivaj vesti na viber

Заменик-портпаролот на американскиот Стејт департмент Ведант Пател изјави претходно овој месец дека Русија „е во процес на набавка на милиони ракети и артилериски гранати од Северна Кореја за употреба во Украина“.

Портпаролот за национална безбедност на Белата куќа Џон Кирби подоцна објасни дека станува збор за „потенцијално купување“ и дека „нема индикации дека купувањето е завршено“.

Вашингтон, исто така, го обвини Иран дека и доставува беспилотни летала на Русија за употреба во војната во Украина, што Техеран го негираше.

Русија, исто така, ги отфрли обвинувањата и побара од САД да обезбедат докази.

Би можело да ве интересира

НАТО изрази одлучност за испраќање поголема поддршка за Украина

Украина уапси службеник во Херсон, го сомничат дека им помага на руските окупатори

Горан Наумовски

Русија испрати предупредување до САД

Горан Наумовски

Гроси: МААЕ ќе го зголеми својот персонал во украинските нуклеарни централи

Чешки антиваксер и организатор на протести: Чешка ќе ја нападне Русија со атомски бомби

А1он

Си Џипинг: Кина е подготвена за поцврсто партнерство со Русија