Северна Кореја гласаше против обраќање на Зеленски на Генералното собрание на ОН

Од:

Кина, Иран, Бразил и голем број други земји се воздржаа од гласање во Генералното собрание на ОН за прашањето да му се даде право на Володимир Зеленски да испрати видео порака за седмицата на сесијата на Генералното собрание на високо ниво.

dobivaj vesti na viber

Претходно, Генералното собрание гласаше за соодветната одлука.

Одлуката е донесена со просто мнозинство, што значи дека при пребројувањето на гласовите не биле земени предвид негласачите и воздржаните. Како резултат на тоа, 101 држава гласаа за. Седум (Руска федерација, Куба, Белорусија, Еритреја, Северна Кореја, Никарагва, Сирија) беа против.

За одлуката гласаа САД, Велика Британија, Германија, Грузија, Индија, Латвија, Литванија, Молдавија, Франција, Украина, Естонија и други.

Би можело да ве интересира

Во изминатите 24 часа девет лица го загубија животот во пожари во станови низ Украина

Ана Ололовска

Фон дер Лајен рече дека загинале 100.000 украински војници, ЕК ја избриша изјавата

Ана Ололовска

Руските разузнавачи тврдат дека Полска се подготвува да припои големи делови од Украина

Ана Ололовска

Захарова: НАТО во Букурешт потврди дека не е заинтересиран за политичко и дипломатско решение во Украина

Русите назначија нов шеф на окупираната нуклеарна централа во Украина, последниот беше киднапиран

А1он

Хрватски пратеник искина хартија со буквата „З“

А1он