Сеул забрани увоз на живина од Австралија поради птичји грип

Од:

Министерството за земјоделство на Јужна Кореја забрани увоз на месо од живина и јајца од Австралија, откако таму се појави екстремно патоген птичји грип, објавено е денеска во Сеул.

Забраната била воведена откако било откриено дека кокошки и јајца во Германија биле заразени со вирусот Х7Н7 на фарма на југот на Австралија.

На жителите им е советувано да се воздржат од посета на фарми и да не купуваат животни од погодените региони.

Се додава дека птичјиот грип Х7Н7 е многу патоген и може да предизвика сериозни заболувања или дури и смрт.

Би можело да ве интересира

Австралија можеби нема да ги отвори целосно своите меѓународни граници оваа година и покрај вакцинирањето против Ковид-19

Ана Ололовска

Вакцинацијата во Австралија ќе започне во февруари

Жарко Настоски

Австралија: Граѓаните да се тестираат за Ковид-19 и да останат дома

Ана Ололовска

Во Сиднеј воведено задолжително носење маски во трговските центри и јавниот превоз

Ана Ололовска

Во Австралија влегле 1,8 милијарди долари од Ватикан, Светата столица првпат слуша

Жарко Настоски

Превентивно колење на живина поради птичји грип започнаа околу стотина општини во Франција

Ана Ололовска